reede, 13. aprill 2012

Koolirahu programm

Alates 2008 aastast on MTÜ Lastekaitse Liit Koolirahu programmi eestvedaja. Koolirahu programmi eesmärgiks on  saavutada üheskoos suurte ja väikestega turvaline ning sõbralik koolikeskkond. Programm toetab kooli enese initsiatiivi koolikeskkonnast tulenevate probleemide lahendamisel, propageerides rõõmsameelset ja turvalist koolikeskkonda, kus kõigil on meeldiv olla (vt: http://koolirahu.eu/index.php?id=10540 ). Save the Children Sweden on olnud programmi elluviimisel meie kauaaegne koostööpartner.
Märtsis kogunesid Stockholmis Save the Children Swedeni eestvedamisel viie riigi lastega seotud kodanikeühenduste esindajad, et kahe päeva jooksul ühiselt koostada rahvusvaheline projekt „Safe schools for all children” DAPHNE III programmi. Tulemused selguvad käesoleva aasta septembris.

Projekt on kaheaastane ühisprojekt, mis keskendub koolivägivalla ennetamisele. Igas riigis (Eesti, Läti, Leedu, Island, Rootsi) osaleb programmis kaks pilootkooli, kusjuures kõik osalusriigid jälgivad projekti elluviimisel ühist metoodikat, et tulemused oleksid hiljem võrreldavad.

Miks?

Koolikiusamine on terav sotsiaalne probleem, mida tuleb ette pea kõikides koolides. Kiusamisel on hävituslik mõju õpikeskkonnale, see võib põhjustada tõsisemaid vägivallaakte ja koolist väljalangemist. Avatud Ühiskonna Instituudi 2010. aasta uuringu alusel on iga neljas õpilane kiusamise ohver.

Eurobaromeetri uuringu tulemused lapse õigustest (2010) näitavad, et kiusamine ja koolivägivald on probleem, mis puudutab lapsi peaaegu kõigis ELi liikmesriikides. Probleem on suur, ning paraku jääb aegajalt koolidel, kohalikel omavalitsustel puudu oskustest olukorda terviklikult käsitleda või jääb lahenduste otsimine täiskasvanukeskseks. Antud ühisprojektis on väga tähtis roll lastel ja nende kaasamisel.

Projekt tugineb Euroopa Liidu põhiõiguste harta art. 24 ja ELi lepingu art. 3. Kogu tegevus põhineb ÜRO lapse õiguste konventsiooni artiklil 19 (laste õiguste kaitsele igasuguse vägivalla vastu), art. 3 (lapse parimates huvides) ja art. 12 (lapse õigus olla ära kuulatud ja osaleda). Samuti on aluseks võetud Euroopa Komisjoni teatis "Euroopa Liidu lapse õiguste strateegia väljatöötamine" (2006), ja  2011 "Euroopa Liidu laste õiguste tegevuskava".  

Kuidas?

Projekt „Safe schools for all children” loob raamistiku vastastikusest õppest, kus neli ELi liikmesriiki ja üks EFTA riik Island, aitavad muuhulgas leida ja kohandada häid praktikaid oma riikidest. Tegu on innovatiivse ja ainulaadse projektiga, mis keskendub probleemi lahendamiseks kiusamisele, kooli vägivallale ja ahistamisele läbi tervikliku süsteemi ja lapsekeskse lähenemise. See on suunatud piirkondlikele väljakutsetele laste vastu suunatud vägivalla osas ja annab soovitusi nii kohalikul ja riigi tasandil kui ka Euroopa Liidu tasandil.

Projekt jaguneb kolmeks etapiks:
1) õigusloome tasand;
2) kohaliku kooli juhtimise tasand;
3) lapsed, nende hooldajad ja kooli töötajate tasand

Projekti lisandväärtus on, et lapsed, kes seisavad silmitsi kiusamise/ahistamisega, samuti õpetajad, hooldajad ja kooli juhtkond, kes soovivad vägivallavaba keskkonda, on seotud vahendite väljatöötamise ja heade praktikate rakendamisega.

Taoline terviklik mitmetasandiline lähenemisviis annab hea ülevaate hetkeolukorrast ja lisaks mitmeid praktilisi lahendusi koolikeskkonna turvalisemaks muutmiseks.

Nagu öeldakse, koostöös peitub jõud!

Programmi ettevalmsitamisel osalemist toetas KÜSK uuenduslike ideede ja rahvusvahelise koostöö programmi Eesti kodanikuühiskonna kogemuse rahvusvahelise levitamise konkursi kaudu.

Käthlin Mikiver
MTÜ Lastekaitse Liit
infokeskus@lastekaitseliit.ee

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar